استفاده از روش لرزه‌ای انکساری در بررسی لایه‌های اشباع و اکتشاف آب‌های‌زیرزمینی
در این مطالعه، روش لرزه‌ای انکساری برای ارزیابی لایه‌های اشباع و تعیین سطح آب زیرزمینی استفاده شد. منطقه مورد مطالعه در ‎20 کیلومتری جنوب غربی شهرنیشابور، شهرک صنعتی عطار، واقع شده است و به لحاظ زمین‌شناسی از پهنه‌های رسی، مانداب‌های نمکزار و رسوبات آبرفتی کواترنر تشکیل شده است. ادامه ..
بررسی مدل سرعتی پوسته در منطقه مشهد
تعیین ساختار سرعتی پوسته با استفاده از برگردان داده های زمانی زمینلرزه ها از اهداف مهم زلزله شناسی در چند دهه اخیر بوده است. ادامه ..
تجزیه و تحلیل تکامل چین‌خوردگی وابسته به گسل در یکی از میدان‌های نفتی با استفاده از داده‌های لرزه‌نگاری
محصولات نفتی به عنوان مهمترین سوخت رایج در کشورمان دارای اهمیت فراوانی می‌باشند، لذا نیاز است تا محل تجمع‌های مقرون بصرفه‌ی این ذخایر با ارزش همواره با کمترین هزینه مشخص گردد. ادامه ..
تحلیل لرزه‌ای لوله‌های مدفون گاز
اهمیت حفاظت از لوله‌های مدفون گاز در جلوگیری از بالا رفتن میزان خسارات و موانع ایجاد شده برای خدمات‌رسانی پس از وقوع زمین‌لرزه، به وضوح قابل مشاهده و ملموس است. ادامه ..
تضعیف نوفه‌ی زمین غلت به روش زمان فرکانس (TFDN)
یکی از مهمترین مراحل در پردازش داده‌های لرزه‌ای حذف نوفه‌های تصادفی و همدوس می‌باشد. زیرا اگر سیگنال های ثبت شده زیر گستره وسیعی از نوفه ها پنهان شود، آنگاه تصویر لرزه‌ای مفیدی حاصل نخواهد شد. فیلتر کردن معمول‌ترین و مؤثرترین روش حذف نوفه می‌باشد ادامه ..
تعیین بزرگی (Ml) برای منطقه کپه‌داغ
وجود داده‌های زیادی که توسط مرکز لرزه نگاری کشوری برای منطقه شمال شرق ایران (کپه داغ) ثبت شده بود ما را بر آن داشت تا با تعیین ضریب میرایی امواج لرزه ای یک رابطه تجربی جهت تعیین مقیاس بزرگی محلی MLبرای این منطقه ارائه نمائیم ادامه ..
تعیین پارامترهای مخزنی سازند جهرم در میادین ماهشهر، هندیجان و بهرگانسر با استفاده از داده‌های پتروفیزیکی و لرزه‌ای
فرآیند اکتشاف و بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی یکی از پیچیده‌ترین فرآیندهای برداشت منابع زیرزمینی می‌باشد. پیچیدگی‌های این صنعت باعث شده است تا علوم مختلف در جهت رفع ابهامات و عدم قطعیت‌های موجود در کنار هم قرار گیرند ادامه ..
تعیین پارامترهای مخزنی سازند کژدمی در میادین ماهشهر، هندیجان و بهرگانسر با استفاده از داده‌های پتروفیزیکی و لرزه‌ای
منابع هیدروکربنی یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز بشر محسوب می‌شود لذا بهره‌گیری از روش‌هایی با بازدهی بیشتر و هزینه کمتر برای توسعه مخازن نفت و گاز، امری ضروری است. وارون‌سازی با تلفیق داده‌های لرزه‌ای و پتروفیزیکی، مدل مناسبی از خواص مخزنی بدست می‌آورد. ادامه ..
شبیه‌سازی انتشار موج لرزه‌ای با روش موازی‌سازی تفاوت محدود
استفاده از کتابخانه واسط انتقال پیام در پردازش موازی شبیه سازی انتشار موج لرزه ای با روش عددی تفاوتهای محدود، سرعت انجام محاسبات را بالا می برد، که در این طرح از آن بهره گرفته شده است ادامه ..
موازی‌سازی توموگرافی لرزه‌ای
موازی‌سازی توموگرافی لرزه‌ای ادامه ..